Czarnolesie, Drawa i poniemieckie schrony

Czarnolesie to jedna z najładniejszych puszczańskich osad w okolicach Starego Osieczna. Jest tu stara, otoczona wiekowymi drzewami leśniczówka i duże pole biwakowe nad Drawą, które zachęca do wylegiwania się na słonecznej, trawiastej polanie i do kontemplacji płynącej leniwie rzeki.

Kesselgrund

Przed wojną osada Czarnolesie nosiła nazwę Kesselgrund i było jedną z czterech leśnych osad służbowych dawnego nadleśnictwa Hochzeit (Staatsforst Hochzeit). Niemiecka nazwa tego miejsca pochodzi od słowa Kessel oznaczającego kotlinę. Kilkaset metrów na zachód znajdowały się mokradła Kessel Bruch. Po wojnie była tutaj leśniczówka Kotlina, a obecnie w osadzie mieści się siedziba leśnictwa Czarnolesie Nadleśnictwa Głusko. W Państwowym Rejestrze Nazw Geograficznych zachowała się dla tego miejsca stara nazwa Kotlina.

Osada Kesselgrund na mapie z 1893 roku (http://igrek.amzp.pl/). Na północ od leśniczówki zaznaczona jest binduga nad Drawą (niem. Ablage)
Leśniczówka Czarnolesie
Pole biwakowe nad Drawą
Krzyż „papieski” szlaku kajakowego im. ks. kardynała Karola Wojtyły

Binduga Kotlina

Od końca XIX do drugiej połowy XX wieku obok leśniczówki istniała binduga, czyli miejsce służące do składowania i przygotowania drewna do spławu rzeką. Binduga miała dwa baseny, w których gromadzono kłody przed utworzeniem tratew płynących w dół Drawy. Dawne stoczysko, czyli umocnione drewnianymi legarami zbocze, po którym spuszczano drewno do rzeki, to dzisiaj wysoki, porośnięty lasem brzeg na północ od polany z polem biwakowym.

Drawa na wysokości dawnej bindugi

Pozycja Pomorska, odcinek Kesselgrund

Wzdłuż zachodniego brzegu Drawy w okolicach Czarnolesia ciągnie się pas dawnych niemieckich umocnień Pommernstellung, czyli Pozycji Pomorskiej (Wał Pomorski). Umocnienia te wchodziły w skład jednego z odcinków taktycznych, na które podzielona była cała linia Pommernstellung. Ten konkretny odcinek przyjął nazwę od osady Kesselgrund, a położone na nim obiekty numerowano z wykorzystaniem skrótu „Ke”.

Po wojnie większość schronów Pommernstellung została wysadzona w powietrze i dziś zwiedzać można już tylko ich ruiny. Na odcinku Kesselgrund największe wrażenie robią pozostałości ciężkiego schronu typu b-werk przy drodze z Czarnolesia do Starego Osieczna (schron o oznaczeniu taktycznym Ke.18). Po wysadzeniu przypominają one postmodernistyczną, wielkoskalową rzeźbę wystawioną ku czci zbrojonego betonu.

Ciężki schron bojowy typu B-werk o oznaczeniu taktycznym Ke. 18, określany także jako Panzerwerk 917 (Pz. W. 917). Pozwalał na prowadzenie ognia okrężnego z pięciu ciężkich karabinów maszynowych (ckm). Wybudowany w latach 1934-1935 na odcinku taktycznym Ke (niem. Kesselgrund, pol. Czarnolesie) Pozycji Pomorskiej (niem. Pommernstellung, potocznie „Wał Pomorski”). Posiadał najwyższą klasę odporności B (ściany żelbetowe 1,5 m, pancerz stalowy do 200 mm, kopuły pancerne do 250 mm). Był wyposażony w dwie kondygnacje. Górna mieściła pięć izb bojowych dla ckm MG 08 (w tym jedna izba z kopułą pancerną typu 2P7, niezachowana). W dolnej, socjalno-technicznej, znajdowała się maszynownia z pomieszczeniem filtrów, kuchnia, izba łączności i izba dowodzenia. Pomimo wysadzenia obiekt jest zachowany w czytelnym stanie, szczególnie górna kondygnacja, która po eksplozji pozostała w całości. Kondygnacja dolna zniszczona jest w większym stopniu.
Wejście do schronu Ke.18
Pozostałości oryginalnych napisów eksploatacyjnych: opisany na tynku wylot rury głosowej (niem. Sprachrohr), służącej do komunikacji pomiędzy pomieszczeniami schronu
Górna kondygnacja schronu Ke.18
Ruiny dolnej kondygnacji schronu Ke.18
Stalowe zbrojenie rozerwanej wybuchem ściany schronu Ke.18
Gwintowany stalowy trzpień do mocowania kopuły pancernej w schronie Ke.18
Nacieki wapienne na drutach zbrojeniowych betonu w schronie Ke.18

Więcej schronów…

Dalej na południe schronów jest więcej. Drawa meandruje tutaj malowniczo wśród lasów, a uczepiona wysokich brzegów linia fortyfikacji wydaje się meandrować wraz z rzeką. Przy zwiedzaniu warto zwracać uwagę na szczegóły. W otworze wentylacyjnym jednego ze schronów wiewiórka urządziła sobie magazyn żołędzi. Wspaniały komentarz przyrody do ludzkich poczynań…

Zachowana kompletna strzelnica jednego ze schronów, na górnej krawędzi ściany fragment oryginalnego napisu eksploatacyjnego Gewehrscharte (niem. strzelnica)
Biegnąca w ścianie rura eksploatacyjna (wentylacyjna? głosowa?), odsłonięta po wysadzeniu schronu
Strzelnica wysadzonego schronu, w tle otwór wentylacyjny
Nisza na lampę i otwór wentylacyjny
Drut kolczasty przy jednym ze schronów
Wiewiórczy magazyn w otworze wentylacyjnym schronu

Mapa leśnych miejsc w okolicach Czarnolesia

Materiały wykorzystane w artykule

  1. Fortyfikacje: https://www.fortyfikacje.xyz/
  2. Hauba, przenikliwy chłód stali i betonu: http://hauba.pl/
  3. Zbigniew Mieczkowski, Łączy nas Drawa. Monografia rzeki, wyd. Zbigniew Mieczkowski „Ranczo pod Mieczem”, Drawsko Pomorskie 2022.
  4. Janusz Miniewicz, Bogusław Perzyk, Wał Pomorski, wyd. Militaria Bogusława Perzyka, Warszawa 1997.
  5. Pozycja Pomorska: http://4historie.pl
  6. Pozycja Pomorska: https://www.dws-xip.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *