Cztery kilometry na południe od Starego Osieczna do Drawy wpływa jeden z jej prawych dopływów – Mierzęcka Struga, dawna Mehrentiner Fliess. Maszerując lasem w górę tej rzeki dotrzemy do nadrzecznego pola biwakowego i położonej kilkaset metrów dalej osady Łęczyn (niem. Lenzenbruch).
Droga znad Mierzęckiej Strugi do wsi prowadzi przez stare tereny osadnicze z okresu mezolitu – na mapach archeologicznych jest tutaj gęsto od punktów oznaczających udokumentowane stanowiska. Sama wieś powstała w połowie XVIII wieku, w środku głuchej puszczy, w ramach tak zwanej kolonizacji fryderycjańskiej, prowadzonej za czasów króla Prus Fryderyka Wielkiego. Nazwa osady pochodzi od jeziora Lenzensee (Łęczno), leżącego w lasach pomiędzy wsią i Drawą (Lenzensee + Bruch, Bruch oznacza mokradła).
Przed wojną była to najdalej na południe położona miejscowość ówczesnego powiatu Choszczno (Arnswalde). Na początku w Lenzenbruch mieszkało zaledwie kilku kolonistów z rodzinami i leśniczy. Wszyscy utrzymywali się z lasu, rolnictwo rozwijało się słabo ze względu na kiepskie gleby.
Na początku XIX wieku wieś miała 41 mieszkańców i młyn, w pobliżu działał także piec do wypalania wapna. W 1840 roku było tu 168 mieszkańców, w 1939 roku – już tylko 132. Dziś w Łęczynie jest kilka zamieszkałych na stałe domów.
O tym, że osada jak na puszczańskie warunki była niegdyś spora, świadczy rozległy, dawny cmentarz ewangelicki. W jego wejściu wita nas piękny kamienny nagrobek z inskrypcją i żeliwną plakietą z motywem splecionych w uścisku dłoni. Nagrobek jeszcze kilka lat temu leżał zakopany w ziemi. Wydobył go, odnowił z pomocą córki i ustawił jeden z mieszkańców osady.
Szczyt nagrobka z plakietką z motywem splecionych dłoni
Materiały wykorzystane w artykule
- Karta ewidencyjna cmentarza z 1989 roku, https://zabytek.pl/pl/obiekty/cmentarz-ewangelicki-ii-683390 [dost. 10.02.2022 r.].
- Karty ewidencyjne zabytków archeologicznych (KEZA), dostęp online w serwisie internetowym Narodowego Instytutu Dziedzictwa: https://zabytek.pl/pl.
- Heimatkreises Arnswalde/Neumark http://www.heimatkreis-arnswalde.de/ [dost. luty 2023 r.].
- Messtischblatt 1:25 000, arkusz nr 3061 (1567) Friedrichsdorf, 1893, 1934, 1945 r., http://igrek.amzp.pl [dost. luty 2023 r.].
- Materiały z weryfikacji terenowej 6 października 2022 r.