Pan na Amsbergu

Brama wejściowa na cmentarz rodziny Amsberg

Z dawnej osady Marunówko pozostało niewiele. Ruiny dworu, a później leśniczówki, fundamenty zabudowań gospodarczych, resztki sadu. W pobliżu jest jeszcze cmentarzyk rodzinny, na którym zachował się nagrobek Marii von Witzleben p.v. von Amsberg z domu von Elern, matki Felixa von Amsberga. To on na przełomie XIX i XX wieku zakupił okoliczne grunty i urządził majątek, a potem pisał się dumnie jako „Herr auf Amsberg”, czyli Pan na Amsbergu. Dawne Marunówko ożywa na starych fotografiach z archiwum prawnuka Marie von Witzleben. Dotarł do Czytelnik badający historię osady i jej właścicieli. Dzięki jego uprzejmości fotografie z rodzinnego albumu mogą dziś trafić na stronę Kultury w lesie.

Dwór

Pan na Amsbergu, czyli Felix von Amsberg (1875-1945), był majorem wojsk pruskich, doktorem prawa i sędzią sądu administracyjnego [1]. Wzniesiony przez niego w leśnej głuszy dwór miał pełnić funkcję rodzinnej siedziby i kwatery myśliwskiej. Okoliczne lasy przemianowano za jego czasów na Amsberger Forst. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej i włączeniu tych terenów do odrodzonego państwa polskiego majątek Amsberg przejęło państwo, a należące do niego lasy zostały przekazane Lasom Państwowym. Felix von Amsberg mieszkał po wojnie w Schwerin. Zginął w 1945 roku w czasie walk o Berlin. Do dziś żyją jego potomkowie.

Dwór Amsbergów na fotografii przedwojenne, materiały nadesłane przez Czytelnika
Dwór Amsbergów na obrazie, materiały nadesłane przez Czytelnika
Wnętrze dworu, fotografie z rodzinnego albumu prawnuka Marie von Witzleben, materiały nadesłane przez Czytelnika
Narożnik dawnego dworu
Ruiny dworu z zarysem jednego z pomieszczeń
Fragment ruin dworu
Ruiny budynku przy dworze
Piwnica w ruinach budynku przy dworze

Leśniczówka

W okresie międzywojennym w dawnym dworze Amsbergów urządzono siedzibę leśnictwa Marunówko Nadleśnictwa Promno. W 1921 roku osada miała 18 mieszkańców (12 mężczyzn, 6 kobiet) [2]. Leśniczym był tutaj m.in. Władysław Bogacki, który gościł na terenie swojego leśnictwa polującego w okolicznych lasach prezydenta Mościckiego oraz członków jego świty.

W czasie drugiej wojny światowej dwór został spalony. Po wojnie była tu nadal siedziba leśnictwa, które mieściło się w dawnej oficynie. Obecnie osada nie istnieje. Zachowały się fundamenty i fragmenty murów i piwnic, gruz oraz pojedyncze drzewa z dawnego sadu i parku. W Państwowym Rejestrze Nazw Geograficznych miejsce po osadzie nosi nazwę Stare Marunówko, a biegnąca tędy droga opisana jest jako Droga Gębicka.

Dawny park przy dworze
Droga Gębicka w pobliżu dworu
Osada Amsberg na Karte des Deutschen Reiches z 1898 roku [3]
Leśniczówka Marunówko na mapie z 1935 roku [5]

Leśny cmentarz

Około 450 m na północny zachód od dawnej osady znajdują się pozostałości cmentarza rodzinnego Amsbergów. Wejście na jego teren prowadzi od wschodu przez betonową bramę w kształcie łuku, na którym umieszczone są metalowe litery tworzące napis: „Was dünket euch um Christos, wes Sohn ist er?” (Co sądzicie o Chrystusie? Czyim jest Synem? Ew. Mateusza 22,42, część liter tworzących napis nie zachowała się).

Odpowiedź na to pytanie była umieszczona na przeciwległej ścianie znajdującej się w zachodniej linii ogrodzenia: „Es antwortete aber Simon Petrus und sprach: du bist der Christos der Sohn des lebendingen Gottes” (Odpowiadając mu Szymon Piotr rzekł: Tyś jest Chrystus, Syn Boga żywego, Ew. Mateusza 16,16, tłum. cytatów za: A. Zielonka [1]). Ten napis jest już obecnie bardzo słabo czytelny.

Na cmentarzu znajduje się tylko jeden, w dodatku zachowany jedynie częściowo pomnik nagrobny. Jest to postument krzyża (?) na grobie Marii von Witzleben p.v. von Amsberg z domu von Elern, matki Felixa von Amsberga. Na postumencie wyryta jest czytelna inskrypcja.

Górna część bramy z napisem: Was dünket euch um Christos, wes Sohn ist er? (część liter brakująca)
Nagrobek Marii von Witzleben
Marie von Witzleben, wdowa po Felixie von Amsbergu, z synem Felixem, założycielem majątku Amsberg, materiały nadesłane przez Czytelnika
Tylna ściana cmentarza, na której znajdował się cytat biblijny będący odpowiedzią na pytanie umieszczone na łuku bramy
Słupki ogrodzenia cmentarnego

Gdzie to jest?

Opisane miejsca znajdują się na północno-wschodnim krańcu Puszczy Noteckiej, w granicach administracyjnych miejscowości Gębice (gmina Czarnków, powiat czarnkowsko-trzciniecki, województwo wielkopolskie). Współrzędne GPS i linki do mapy na portalu Kultura w lesie:

Nieistniejąca osada Marunówko (Amsberg), Gebice-02: 52.91997 16.76337

Mapa: https://www.kulturawlesie.pl/mmp/fullscreen/1/?marker=1606

Cmentarz rodziny Amsberg, Gebice-03: 52.92285 16.75864

Mapa: https://www.kulturawlesie.pl/mmp/fullscreen/1/?marker=1605

Materiały wykorzystane w artykule

  1. Artykuł opracowano na podstawie materiałów nadesłanych przez Czytelnika, któremu w trakcie badań nad historią osady Amsberg-Marunówko udało się dotrzeć do prawnuka Marie von Witzleben i uzyskać od niego m.in. archiwalne fotografie i wykonany odręcznie plan nieistniejącego dworu. Drugim wykorzystanym źródłem był artykuł Aleksandra Zielonki, Jest taki cmentarz, strona zarchiwizowana: https://web.archive.org/web/20180903173707/www.marunowo.pl/134-jest-taki-cmentarz [dost. 8.02.2024].
  2. Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej opracowany na podstawie wyników Pierwszego Powszechnego Spisu Ludności z dn. 30 września 1921 r. i innych źródeł urzędowych T. 10, Województwo Poznańskie, Warszawa 1926, s. 12 poz. 15. Wersja online na stronie Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej: https://kpbc.umk.pl/dlibra/publication/29456/edition/38629?language=pl [dostęp 1.03.2021].
  3. Karte des Deutschen Reiches 1:100 000, arkusz 250 Czarnikau, 1898 r., http://igrek.amzp.pl/mapindex.php?cat=KDR100 [dost. 8.02.2024].
  4. Messtischblatt 1:25 000, arkusz 3066 Gembitz, wyd. 1911, 1941, 1944 r., http://igrek.amzp.pl/mapindex.php?cat=TK25 [dost. 8.02.2024].
  5. Taktyczna mapa Polski 1:100 000, arkusz P37-S23 Czarnków, 1935 r. http://igrek.amzp.pl/mapindex.php?cat=WIG100 [dost. 8.02.2024].

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *