Jedyny taki schron…

Jest tylko jeden taki schron w okolicy. Już z daleka widać, że wygląda zupełnie inaczej niż pozostałe, licznie rozsiane w pobliżu schrony Pozycji Pomorskiej. Pr.Ost.9 był jednym z pierwszych obiektów Pommernstellung wybudowanych pomiędzy Wałczem i Tucznem. Powstał w 1932 roku i posiada nietypową konstrukcję – beton wylano na sklepione arkusze blachy falistej, która stanowiła wewnętrzny szalunek, a po stwardnieniu betonu pełniła rolę warstwy przeciwodpryskowej.

Marcin Dudek podaje, że tego typu stanowiska na Pozycji Pomorskiej spotykane są sporadyczne, natomiast były masowo budowane w Prusach Wschodnich, gdzie można je spotkać w różnych odmianach [1].

Schron najwyraźniej wzniesiono pod szczęśliwą gwiazdą. Jako jeden z nielicznych uniknął powojennego wysadzenia i późniejszego zmasowanego naporu poszukiwaczy złomu. Dzięki temu można dziś podziwiać zamontowaną w nim unikatową, zachowaną w całości płytę pancerną o grubości 4 cm, z otworem strzelnicy dla ckm i szczeliną do obserwacji.

Od schronu warto wyruszyć na przełaj na północ, wzdłuż pociętego wąwozami brzegu jeziora Nakielno. Jest tu miejscami dziko i pięknie. Są też inne, już bardziej typowe schrony Pozycji Pomorskiej.

Elewacja wejściowa schronu
Widok schronu od strony strzelnicy
Wnętrze schronu. Widoczna jest konstrukcja z blachy falistej, płyta pancerna i żelbetowa podstawa pod ckm.
Płyta pancerna ze strzelnicą i szczeliną obserwacyjną (po lewej stronie)
Strzelnica i otwór obserwacyjny – widok na zewnątrz schronu
Podstawa pod ckm
Nieczytelny napis na płycie pancernej, prawdopodobnie było to ostrzeżenie: „Lichtmachen im Stand nur bei geschlossener Scharte” (zapalać światło na stanowisku tylko przy zamkniętej strzelnicy).
Wyloty przewodów wentylacyjnych w tylnej ścianie schronu
Okolice Pr.Ost.9, ruiny schronu Na.1
Ruiny schronu Na.1 i kolejna ciekawostka „schronowa”. Przy wylocie kanału wentylacyjnego zachował się napis eksploatacyjny „Ansaugrohr für Frischluft” (rura ssąca świeże powietrze). Napis w takim brzmieniu jest nietypowy, wylot tego standardowego kanału opisywany jest przeważnie w prostszy sposób jako „Belüftung”.

Gdzie to jest?

Puszcza Drawska, województwo zachodniopomorskie, powiat wałecki, gmina Wałcz, obręb ewidencyjny Prusinowo. Współrzędne GPS:

Unikatowy schron Pr.Ost.9: 53.21957, 16.33382

„Zwykły” schron bojowy Na.1: 53.22549, 16.33649

Materiały wykorzystane w artykule:

  1. Marcin Dudek, Fortyfikacje Wału Pomorskiego w okolicy Wałcza. Od Zdbic do Lasu Rutwickiego, wyd. INFORT, Gliwice 2012, s. 169.
  2. Jarosław Leszczełowski, Wokół Wału Pomorskiego. Historia, legendy, ciekawostki. Tom I, Stowarzyszenie Wał Pomorski 1945, Warszawa 2022, s. 113.
  3. https://wikimapia.org/#lang=en&lat=53.220167&lon=16.322637&z=15&show=/34952589/pl/Schron-bojowy-PRO-14-Pozycja-pomorska-%E2%80%93-Pommernstellung [dost. 24.11.2023].

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *