Dawna kopalnia węgla brunatnego Hermania koło Radzikowa

Ruiny cechowni górniczej w starej części kopalni

Kopalnię węgla brunatnego Hermania koło Radzikowa (niem. Reichenwalde) zamknięto około roku 1926, a więc jeszcze na długo przed wybuchem drugiej wojny światowej. Choć od zaprzestania wydobycia minęło blisko sto lat, krajobraz tego miejsca wciąż przypomina o jego górniczej przeszłości. Wędrując po dawnej Hermanii nie sposób odgadnąć, które wzniesienie, zagłębienie czy jar jest formą naturalną, a które dziełem człowieka. Trzymając w garści przedwojenne mapy i posiłkując się wyobraźnią, można próbować odtworzyć przemysłową topografię z początku XX wieku, kiedy kopalnia była u szczytu rozwoju.

Krótka historia kopalni

Założycielem i pierwszym właścicielem kopalni był major Hermann von Haslingen [1], a według innych źródeł von Kaphengst [2]. W późniejszym czasie kopalnia kilka razy przechodziła z rąk do rąk. Kolejni właściciele to m.in. firma L. Mende, od 1876 r. Kommanditgesellschaft „Reichenwalder Braunkohlenwerke” Scherl, Weinholz & Co., od 1893 r. firma Reichenwalder Braunkohlenwerke, a później dyrektor banku Otton Jahn z Berlina.

W 1869 roku kopalnia wyprodukowała blisko 56 tys. ton węgla przy zatrudnieniu 22 osób. Rok później podpisano umowę konsolidacyjną, w wyniku której do Hermanii przyłączono pobliskie mniejsze pola górnicze „Castor” i „Pollux” [3]. W roku 1902 wydobycie wyniosło 66 tys. ton przy zatrudnieniu 108 osób, w roku 1926 – 63 tys. ton. Kopalnię zamknięto około roku 1926, może nieco później.

Co pozostało?

Dawna kopalnia Hermania koło Radzikowa jest dziś w większości porośnięta lasem. Z obiektów naziemnych w terenie wciąż jeszcze można odnaleźć pozostałości cechowni w starej części kopalni. Są też zagłębienia po szybach i betonowe fundamenty maszyn, ślady po przemysłowej kolejce wąskotorowej i systemie odwadniającym, a także pozostałości działającej po sąsiedzku cegielni/brykietowni i żwirowni.

Wędrując z dawnej Hermanii lasem prosto na zachód, po niecałych pięciu kilometrach dotrzemy do nieistniejącej osady Grodno, bohaterki jednego z wcześniejszych artykułów.

Kopalnia na przedwojennej pocztówce, https://polska-org.pl [5]
Kopalnia na przedwojennej pocztówce, https://polska-org.pl [4]
Dawna kopalnia Hermania koło Radzikowa, ruiny cechowni
Ruiny cechowni
Dawna kopalnia Hermania koło Radzikowa, ruiny cechowni
Dawna kopalnia Hermania koło Radzikowa, kapliczka w pobliżu dawnej cechowni
Kapliczka w pobliżu dawnej cechowni
Dawna kopalnia Hermania koło Radzikowa, ruiny obiektów górniczych w południowej części kopalni
Ruiny obiektów górniczych w południowej części kopalni
Dawna kopalnia Hermania koło Radzikowa, ruiny obiektów górniczych
Dawna kopalnia Hermania koło Radzikowa, ślady terenowe po eksploatacji górniczej
Ślady terenowe po eksploatacji górniczej
Dawna kopalnia Hermania koło Radzikowa, ślady działalności górniczej
Dawna kopalnia Hermania koło Radzikowa, ruiny na terenie dawnej cegielni/fabryki brykietów
Ruiny na terenie dawnej cegielni/fabryki brykietów
Dawna kopalnia Hermania koło Radzikowa, ślad po bocznicy kolejowej prowadzącej do żwirowni przy kopalni
Ślad po bocznicy kolejowej prowadzącej do żwirowni przy kopalni (tory rozebrane przed drugą woją św.)
Dawna kopalnia Hermania koło Radzikowa, teren dawnej żwirowni
Teren dawnej żwirowni
Teren kopalni na Karte des Deutschen Reiches z 1902 roku
Hermania na Karte des Deutschen Reiches z 1902 roku (ark. 297 Zielenzig), http://igrek.amzp.pl/
Teren kopalni na mapie Messtichblatt z 1923 roku
Teren kopalni na mapie Messtichblatt z 1923 roku (ark. 3755 Gr. Gandern), http://igrek.amzp.pl/. Część „stara” kopalni na pn.-zach. od Radzikowa (Reichenwalde), część „nowa” na południe od miejscowości.
Teren przekształcony w wyniku eksploatacji górniczej w pn. części kopalni na numerycznym modelu terenu (Geoportal)
Teren przekształcony w wyniku eksploatacji górniczej w pn. części kopalni na numerycznym modelu terenu (Geoportal)
Teren przekształcony w wyniku eksploatacji górniczej w południowej części kopalni na numerycznym modelu terenu (Geoportal)
Teren przekształcony w wyniku eksploatacji górniczej w południowej części kopalni na numerycznym modelu terenu (Geoportal)
Zabytkowy kościół z 1712 r. w Radzikowie
Zabytkowy kościół z 1712 r. w Radzikowie jest zaliczany do najcenniejszych świątyń wzniesionych w drewnianej konstrukcji szkieletowej w województwie lubuskim. Pierwotnie ewangelicki, obecnie katolicki pw. Matki Boskiej Królowej Polski.

Gdzie to jest?

Tereny dawnej kopalni Hermania położone są na północ, zachód i południe od Radzikowa (gmina Cybinka, powiat słubicki, województwo lubuskie). Zwiedzanie można rozpocząć od odnalezienia ruin cechowni – centralnego miejsca w najstarszej części kopalni. Współrzędne GPS i link do tego miejsca na mapie portalu Kultura w lesie:

GPS: 52.27377, 14.85805

Mapa: https://www.kulturawlesie.pl/mmp/fullscreen/1/?marker=1769

Materiały wykorzystane w artykule

  1. Jerzy Jaros, Słownik historyczny kopalń węgla na ziemiach polskich, Katowice 1984, s. 173
  2. Agnieszka Gontaszewska, Z historii górnictwa węgla brunatnego w Cybince (Ziemia Lubuska), w: Kwartalnik Historii Nauki i Techniki, R. 61, nr 1 (2016), s. 152. Wersja online na portalu Polona: https://polona2.pl/item/z-historii-gornictwa-wegla-brunatnego-w-cybince-ziemia-lubuska,MTA4OTMyNTg2/ [dost. 6.12.2024].
  3. Dokumenty dotyczące m.in. konsolidacji kopalń węgla brunatnego „Hermania”, „Castor” i „Pollux” koło Reichenwalde pod nazwą „Hermania” na portalu Deutsche Digitale Bibliothek: https://www.deutsche-digitale-bibliothek.de/item/BHAVYOS6KTS2DI355XCWXLO5GYXFUANT [dost. 6.12.2024].
  4. Pocztówka ze zdjęciem kopalni: https://polska-org.pl/7093020,Radzikow.html [dost. 12.04.2024].
  5. Teren kopalni na mapach archiwalnych na portalu Mapy z przeszłością (w menu należy ustawić widoczność wybranej mapy): https://atlas.ihpan.edu.pl/pastmaps/?lon=14.858331&lat=52.264610&z=14.7 [dost. 4.12.2024].

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *