Tajemnica karczmy na Wymysłowie (Borach)

Na Wymysłowie koło Złożeńca, w miejscu zwanym także przez miejscowych na Borach, stała kiedyś karczma, usytuowana przy starym trakcie z Krakowa na Śląsk. Pisaliśmy o niej, że być może pozostałością po niej jest duże, nieregularne zagłębienie w ziemi, zlokalizowane przy drodze z Kwaśniowa do Złożeńca, naprzeciwko kapliczki zwanej 'Na Borach’. W sąsiedztwie zagłębienia można odnaleźć kilka trudnych do identyfikacji fragmentów pokruszonego żelbetonu. W ostatnim czasie otrzymaliśmy informację przekazaną przez osobę związaną z Kwaśniowem, według której wspomniane zagłębienie to pozostałość po dawnej studni karczemnej. Na przełomie XIX i XX wieku przodkowie naszego informatora wraz z grupą innych mieszkańców pobliskich wsi (Krzywopłoty, Kwaśniów) mieli tę studnię rozkopywać w poszukiwaniu skarbu, który według miejscowej legendy został ukryty na jej dnie przez karczmarza.

Ludzie się umawiali i wozami przyjeżdżali na wspólne kopanie (…). Ponieważ nie mogli się do niej dostać, bo była zasypana gruzem i śmieciami, to kopali ją „odkrywkowko”, żeby się nie zawaliło i nie zasypało kopiących. (…) Temat złota wracał na wiejskich potańcówkach, ludzie umawiali się i następnego dnia jechali furami w dwudziestu szukać złota. I tak przez wiele lat. (…) we wsi każdy wiedział, że kopie się „studnie” na „krzyżówce”. Drobne kopanie było prowadzone jeszcze w latach 20. i 30. XX w. Cytowana relacja jest zgodna z opowieścią przytoczoną przez miejscowego regionalistę, Władysława Karolczyka*. W Przewodniku historię tę powiązaliśmy ze wspomnianą kapliczką (patrz Kwaśniów Górny, skarb na Borach), ale może ona równie dobrze dotyczyć dawnej karczmy – obydwa miejsca dzieli od siebie niewiele więcej niż szerokość drogi.

Obecnie zagłębienie po dawnej studni służy jako nielegalne wysypisko odpadów.
Wokół tajemniczego zagłębienia rozrzucone są fragmenty niezidentyfikowanej, betonowej konstrukcji.

* Władysław Karolczyk, Niemi świadkowie historii: kapliczka na Borach, 2004, artykuł online na stronie o kapliczkach, figurach i krzyżach przydrożnych parafii Kwaśniów: http://ilkus.pl/olkusz,1,ida,218.html?pk[ida]=231, dost. 23.08.2016.

Zdjęcie w nagłówku wpisu – okolice Wymysłowa na Topograficznej Karcie Królestwa Polskiego (tzw. Mapa Kwatermistrzostwa) 1:126 000, 1839-1843 (I wyd.), wersja online na stronie projektu Mapster, http://igrek.amzp.pl/mapindex.php?cat=KWATERMISTRZ.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *