Wisielcza Góra, niemieckie schrony i polskie nietoperze

Nic nie wiadomo o wisielcach z Góry Wisielczej vel Szubienicznej, po niemiecku zwanej Galgenberg. Góra koło Strzalin znana jest za to ze swoich bunkrów. W latach trzydziestych XX wieku Niemcy wybudowali tutaj kompleks umocnień – jeden z największych i najsilniejszych tego rodzaju obiektów na Wale Pomorskim (Pozycja Pomorska, Pommernstellung).

B-Werk Galganberg

W polskiej literaturze niemiecka nazwa wzniesienia Galgenberg tłumaczona jest jako Góra Szubieniczna lub Góra Wisielcza. Fortyfikacje określane są natomiast jako Grupa Warowna (pisana wielką lub małą) lub jako B-Werk, czyli dzieło obronne o kategorii odporności B, złożone z kilku żelbetowych bloków połączonych siecią podziemnych korytarzy. Tak w swoim przewodniku opisuje kompleks umocnień Jarosław Leszczełowski:

Ten rozproszony B-Werk składał się z dwóch bloków wejściowych połączonych korytarzem głównym, dwóch bloków obserwacji artyleryjskiej oraz pięciu bloków bojowych.

Bloki obserwacyjne wyposażone były w kopuły pancerne 44P8 i 21P7. Trzy bloki bojowe dysponowały trójstrzelnicowymi kopułami 2P7 dla obsługi ckm MG08, a dwa sześciostrzelnicowymi kopułami 20P7 dla dwóch karabinów maszynowych MG42. B-Werk na Galgenbergu posiadał instalację elektryczną, wodociągową, wentylacyjną i telefoniczną.

Bloki wejściowe połączone są korytarzem głównym, przy którym znajdują się pomieszczenia węzła łączności, pokoju dowódcy, izby opatrunkowej, dwie izby załogi, kuchni z magazynem żywnościowym oraz umywalni i WC [1: 144].

Polacy na Pommernstellung

Niemcy wybudowali Wał Pomorski w obawie przed spodziewanym atakiem ze strony Polski. Polacy rzeczywiście pojawili się na Pommernstellung, ale dopiero w 1945 roku i w zupełnie innych okolicznościach historycznych. Byli to żołnierze utworzonej w Związku Radzieckim 1 Armii Wojska Polskiego, której przypadło w udziale przełamywanie wraz z Rosjanami umocnień Pozycji Pomorskiej między Wałczem i Szczecinkiem.

Górę Wisielczą zdobyli jednak sami Rosjanie. Stało się to po ciężkich walkach w lutym 1945 roku. W późniejszym czasie Górę spotkał los wszystkich umocnień Wału Pomorskiego. Schrony ogołocono z wyposażenia i cennych elementów stalowych, a wypatroszone, żelbetowe skorupy wysadzono w powietrze.

Wisielcza Góra dzisiaj

Do niedawna największą atrakcją Wisielczej Góry były podziemia fortyfikacji, ale w ostatnim czasie Nadleśnictwo Tuczno zamknęło je dla zwiedzających, powołując się na ekspertyzę techniczną, według której penetracja korytarzy i tuneli stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia.

Z zakazu cieszą się na pewno nietoperze, dla których w 2008 roku utworzono na Wisielczej Górze rezerwat o nazwie „Strzaliny koło Tuczna” [2]. Turyście i miłośnikowi historii pozostaje w tej sytuacji zwiedzanie ruin części naziemnej, nasuwających nieodparte skojarzenie z rozrzuconym na dużej przestrzeni wrakiem statku kosmicznego…

Elewacja bloku wejściowego A z wygiętym w charakterystyczny sposób fragmentem wysadzonego stropu
Blok wejściowy B, szyb prowadzący do podziemnej części kompleksu
Blok wejściowy B, zabezpieczony kratą i siatką szyb do podziemnej części kompleksu
Kotwa służąca prawdopodobnie do mocowania kopuły pancernej w jednym z bloków bojowych
 Ruiny jednego z bloków obserwacyjnych
 Detal z ruin bloku obserwacyjnego
 Szyb prowadzący z bloku obserwacyjnego do systemu podziemnych pomieszczeń i korytarzy Grupy Warownej
 Ruiny jednego z bloków obserwacyjnych
 Jeden z bloków obserwacyjnych, kotwa służąca prawdopodobnie do mocowania kopuły pancernej
Blok wejściowy A
 Jeden z bloków bojowych Grupy Warownej
Otwory do mocowania zapory przeciwczołgowej na drodze biegnącej pod Górą Wisielczą
Otwory do mocowania zapory przeciwczołgowej na drodze biegnącej pod Górą Wisielczą
Rów przeciwczołgowy u podnóży Góry Wisielczej
Fragment wyłożonego betonowymi płytami rowu przeciwczołgowego u podnóży Góry Wisielczej
Informacja o zamknięciu dla zwiedzających podziemnej części kompleksu
Drewniany kościół z XVIII wieku w Strzalinach
Kolorowa odtrutka na szarość betonu Grupy Warownej – wykonane z zakrętek po butelkach dzieło Koła Gospodyń w centrum Strzalin

Na fotografii tytułowej: blok wejściowy A Grupy Warownej Wisielcza Góra.

Gdzie to jest?

Puszcza Drawska, województwo zachodniopomorskie, powiat wałecki, gmina Tuczno, obręb ewidencyjny Strzaliny. Współrzędne GPS obiektów naziemnych:

blok wejściowy A: 53.18591, 16.21986

blok wejściowy B: 53.18591, 16.21785

bloki bojowe z sześciostrzelnicową kopułą pancerną dla dwóch karabinów maszynowych:

53.18548, 16.21771; 53.18554, 16.21877

bloki bojowe z trójstrzelnicową kopułą pancerną dla karabinu maszynowego:

53.18481, 16.21711, 53.18408, 16.21839; 53.18413, 16.22116

bloki obserwacyjne z kopułą pancerną:

53.18546, 16.21664; 53.18391, 16.21940

Materiały wykorzystane w artykule:

  1. Jarosław Leszczełowski, Wokół Wału Pomorskiego. Historia, legendy, ciekawostki. Tom II – Jastrowie, Mirosławiec, Tuczno, Człopa, Stowarzyszenie Wał Pomorski 1945, Warszawa 2023.
  2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Strzaliny_ko%C5%82o_Tuczna [dost. 22.12.2023].
  3. Fotografie podziemnej części fortyfikacji na portalu fotopolska.eu: https://fotopolska.eu/52670,obiekt.html?map_z=16 [dost. 22.12.2023].
  4. Materiały z weryfikacji terenowej przeprowadzonej 17 października 2023 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *